Arkadaşlar bir süredir Adsense ile boğuşurken faydalı bulduğum bir kaç bilgiyi buradan sizlerle de paylaşmak istedim. Nasıl olsa geçmişten gelen bir developer tarafım var onu köreltmeyelim şimdi boşu boşuna dimi. 🙂

Tavsiyem eğer ortalama aylık 2 3 bin tıklama alan bir web siteniz varsa Google Adsense kullanarak web siteniz üzerinden reklam almanız. Düşündüm ben niye yapmıyorum diye sonra başvurdum. Süreç biraz karmaşık geçti benim için, başvurduğum mail adresim başka bir sitede zaten kullanılıyormuş falan filan. Sonra anladım ki bu site değil de benim eski not defterim olan www.cnotlarim.blogspot.com adresiymiş. Yalnız küçümsemeyin böyle basit durduğuna da bakmayın. Ayda 7 bin tıklama alıyor kendileri ortalama. Sağ olsunlar vizeleri, projeleri olan mühendis adaylarına buradan da selamlarımı yolluyorum. Konuyu çok uzatmadan esas meseleye giriyorum.

Öncelikle Adsense’e bir başvuru süreci göndermeniz gerekiyor. Burada ilk etapta sizin web sitenizin reklam almaya müsait olup olmadığını sorguluyor. Bana 48 saat içinde dönüş sağladı. Hatta başvuru esnasında bir de kod gönderiyor. Kodu head etiketleri arasına yapıştırın diyor. Şimdi bakalım nerede bu head?

Aslında WordPress kullanıyorsanız php kodlarına erişim sağlamadan doğrudan Görünüm – Düzenleyici ve header.php’nin olduğu sayfadan bahsediyor. Şimdi bu kodu alıp doğrudan aşağıda gösterdiğim yere yapıştırıyorsunuz bir güzel.

Kaydettikten sonra, biraz beklemeniz gerekecek. Bu evrede web siteniz incelenecek ardından mail yoluyla geri dönüş sağlandığında reklam vermeye hazırsınız demektir. Dertler burada bitmiyor, bitmiyordu. Bundan sonra yapacağınız şey şu, reklam vermek istediğiniz her sayfada uygun yere bu kodu HTML olarak yerleştirmek. En başta bana da karmaşık geldi, çünkü kullandığım tema biraz sıkıntılı. Ben de hemen koyuldum araştırmaya. Bir kaç eklenti denedim ama yok pro sürüm, yok cart curt bilmem ne. Hiç uğraşamadım.

Şanslıymışım ki (zaten genelde hep öyleyim :D) 3. denemem de Advanced Ads eklentisine denk geldim. Yapmanız gereken eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra sadece “İlk reklamını oluştur” sekmesine gitmek.

Son olarak ilk seçenekte görmüş olduğunuz “Düz metin ve Kod” seçeneğini işaretleyip bir sonraki kutucuğa Google Adsense kodunuzu yapıştırıyorsunuz.

İşte bu kadar basit! 🙂

 1. Nisan 21, 2013

  Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait nulla facilisi.

 2. Nisan 21, 2013

  Typi non habent claritatem insitam; est usus legentis in iis qui facit eorum claritatem.

  • Nisan 21, 2013

   Nested comment?!

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

 
Proudly powered by WordPress