Eskiden para insanları değiştirir denirdi, dijital çağda bu cümlenin eş anlamlısı takipçi sayısı insanları değiştirir olabilir.

Son birkaç yıldır sosyal medya üzerinde çok tuhaf şeyler dönüyor. Vasıfsız insanlar türüyor mesela. Tek para kaynakları sosyal medya fenomeni olarak markaları sömürmek. Tabii ki de sözüm herkesi kapsamıyor. İşini iyi ve layıkıyla yapanlar kesinlikle üzerine alınmasın. Her şeyin bir bedeli var.

Fakat markalar için artık billboard reklamı vermekten daha önemlisi, milyonluk bir bloggera reklam vermek. O zaman daha popüler olacağına inanıyor çünkü. Binlerce hayranı olan o kişi bu ürünü giymişse kesin daha fazla satılır.

Aslında influencerları (yüksek ve düşük takipçisi olan bloggerları) 2’ye ayırabiliriz; makro influencerlar – genellikle 75k ve üzeri- ve mikro influencerlar – 10k 40k –

Valla ortada kalanlara ne deniliyor bilmiyorum, şayet bende onlardan biriyim çünkü 😊

Geçtiğimiz gün tesadüfen markası olan bir arkadaşımın biraz daha büyük kitlelere erişmek istediğini konuştuk. Bloggerlar ile de iletişime geçmişler, haliyle fiyatlar alınmış. Aşağıda aynen bana ilettiği rakamları sizlerle de paylaşıyorum. O malum şahısların isimlerini buradan ifşa etmeye gerek yok, zaten bir çoğunuz tanıyorsunuz kendilerini.

Evet şimdi gelelim tek post başına verdikleri fiyatlara, tek post evet: 😊

X Şahıs: 30.000 TL – Takipçi sayısı 1 milyon

Y Şahıs: 10.000 TL – Takipçi sayısı 160K

Z Şahıs: 7.000 TL – Takipçi sayısı 123K

T Şahıs: 5.000 TL -Takipçi sayısı 89K

Rakamları duyduğumda aklımdan tek bir şey geçti. Marka hesabı satın almak istemiyor arkadaşım, marka reklam vermek istiyor. Şimdi size soruyorum, bu vurgun niye?

  1. Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

 
Proudly powered by WordPress